tel. 500 265 605email: kontakt@onkodietetyka.pl

FacebookTwitter

Czy wsparcie psychologiczne online jest równie skuteczne, co w tradycyjnej formie?

W czasie pandemii, dostęp do lekarzy oraz usług medycznych jest znacząco ograniczony. Ponadto wiele osób z obawy przed koronawirusem stara się maksymalnie minimalizować kontakty społeczne, często rezygnując nawet z wizyt u specjalistów oraz ważnych zabiegów. W takich przypadkach  troska o zdrowie może prowadzić do jego pogorszenia. Problem w szczególności dotyczy pacjentów onkologicznych, którzy z oczywistych względów starają się pozostać w domach, jednak taka postawa znacząco utrudnia właściwe dbanie o zdrowie. Stres wynikający z chorowania na nowotwór jest potęgowany przez poczucie izolacji oraz lęk przed koronawirusem, co negatywnie wpływa na dobrostan psychiczny oraz stan organizmu. Właśnie w takim momencie najbardziej potrzebujemy mądrego wsparcia psychologicznego, dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty w formie usługi online. 

Wsparcie psychologiczne online polega na rozmowie za pośrednictwem mobilnej lub komputerowej aplikacji, dzięki czemu rozmówcy słyszą się i widzą w czasie rzeczywistym. Istota współpracy pozostaje zatem niezmienna, ponieważ jakość kontaktu wynika z relacji interpersonalnej, a nie formy przekazu. Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że omawiana forma pomocy jest tak samo skuteczna, jak praca w gabinecie terapeutycznym, dlatego w wielu krajach terapia online jest częścią medycznych usług oferowanych przez państwo. Co ciekawe z przeprowadzanych analiz wynika, że osoby korzystające z tej formy pomocy określały kontakt z psychologiem jako osobisty, a więź terapeutyczna korzystnie się rozwijała. 

Dzięki rozwojowi technologii informatycznych obecnie prawie każdy może skorzystać z takiej pomocy. Nie trzeba mieć nawet komputera. Wystarczy telefon z dostępem do Internetu oraz zainstalowanie darmowej aplikacji. Uwzględniając trendy społeczne wynikające między innymi z sytuacji pandemii, przeniesienie części usług medycznych do sfery wirtualnej staje się faktem, dlatego warto dostosować się do nowej rzeczywistości i wykorzystać pozytywne możliwości dbania o zdrowie oraz samopoczucie.

Wsparcie psychologiczne online

Wsparcie psychologiczne online jest szczególnie atrakcyjną propozycją dla osób, które nie mogą skorzystać z bezpośredniego kontaktu z powodu ograniczeń zdrowotnych, finansowych lub organizacyjnych. Szczególnie dla mieszkańców mniejszych miejscowości dojazd do specjalisty wiąże się często z kosztowną, męczącą i czasochłonną podróżą. Poza oszczędnością czasu i pieniędzy warto zwrócić uwagę na komfort psychiczny. Skuteczna praca z psychologiem wymaga zbudowania atmosfery bezpieczeństwa oraz spokoju, czemu niewątpliwie sprzyja prowadzenie rozmowy z zacisza własnego domu. Znajome środowisko obniża poziom stresu i lęku ułatwiając dzielenie się trudnymi myślami i emocjami. Dla części osób dużą zaletą jest także większe poczucie prywatności, co niweluje obawy związane ze wstydem i nieśmiałością. 

Z danych statystycznych wiemy, że zdecydowana większość osób chorych na nowotwór doświadcza poważnych problemów psychologicznych, co jest całkowicie naturalne w obliczu konfrontacji z zagrażającą życiu chorobą. Najczęściej występują zaburzenia adaptacyjne (trudności w odnalezieniu się w sytuacji choroby), lęk, smutek, zagubienie i poczucie bezradności. Sytuacja pandemii sprzyja wzmacnianiu powyższych problemów, co może prowadzić do zwątpienia i beznadziei. Bardzo ważna jest więc świadomość, że wsparcie psychologiczne może zapewnić skuteczną pomoc. Ponadto pracując z psychologiem, możemy zmienić perspektywę przeżywania choroby, tak aby rak nie zawłaszczył całego naszego życia. Przepracowanie problemów oraz nabycie konkretnych umiejętności ułatwia mądre radzenie sobie z chorobą, oraz podwyższa jakość życia z rakiem, jak i po wyleczeniu. Pamiętajmy, że forma kontaktu jest zawsze wtórna w stosunku do jakości relacji. Dobry psycholog onkologiczny, który rozumie specyfikę choroby nowotworowej oraz wykazuje empatyczne i życzliwe podejście zapewni nam odpowiednią pomoc zarówno w gabinecie jak i za pośrednictwem Internetu.

Bibliografia 
  1. Preschl, B., Maercker, A., & Wagner, B. (2011). The working alliance in a randomized controlled trial comparing online with face-to-face cognitive-behavioral therapy for depression. BMC psychiatry, 11(1), 189. 
  2. Wagner, B., Horn, A. B., & Maercker, A. (2014). Internet-based versus face-to-face cognitive-behavioral intervention for depression: a randomized controlled non-inferiority trial. Journal of affective disorders, 152, 113-121. 
  3. Barak, A., Hen, L., Boniel-Nissim, M., & Shapira, N. A. (2008). A comprehensive review and a meta-analysis of the effectiveness of internet-based psychotherapeutic interventions. Journal of Technology in Human services, 26(2-4), 109-160. 
  4. Gros, D. F., Morland, L. A., Greene, C. J., Acierno, R., Strachan, M., Egede, L. E., … & Frueh, B. C. (2013). Delivery of evidence-based psychotherapy via video telehealth. Journal of Psychopathology and Behavioral Assessment, 35(4), 506-521. 
  5. Simister, H. D., Tkachuk, G. A., Shay, B. L., Vincent, N., Pear, J. J., & Skrabek, R. Q. (2018). Randomized controlled trial of online acceptance and commitment therapy for fibromyalgia. The Journal of Pain, 19(7), 741-753. 
  6. Hesser, H., Gustafsson, T., Lundén, C., Henrikson, O., Fattahi, K., Johnsson, E., … & Andersson, G. (2012). A randomized controlled trial of internet-delivered cognitive behavior therapy and acceptance and commitment therapy in the treatment of tinnitus. Journal of consulting and clinical psychology, 80(4), 649.

mgr Dawid Koliński

mgr Dawid Koliński