Artykuł dotyczący umiejętności rozmawiania o swoich emocjach w chorobie, dzielenia się swoimi obawami
Diagnoza choroby nowotworowej jest wydarzeniem niezwykle trudnym, zarówno dla osoby chorej jak i jej bliskich. Moment, w którym dowiadujemy się o chorobie, jest początkiem silnych emocji, długotrwałego napięcia i stresu, a także wymusza na nas przewartościowanie swojego dotychczasowego życia oraz wprowadzenie w nim szeregu zmian: organizacyjnych, zawodowych, podziału ról w rodzinie, finansowych, ale też komunikacyjnych.
Każdy człowiek ma własne sposoby komunikowania się z innymi ludźmi oraz wyrażania swoich uczuć i emocji. Niektórzy wolą rozmawiać o tym, co czują, a inni komunikują się poprzez działanie lub troskę. Jednak niezależnie od preferowanych sposobów porozumiewania się należy pamiętać, że komunikacja jest jednym z najistotniejszych elementów warunkujących powodzenie przystosowania się do nowej sytuacji, jaką jest doświadczenie choroby nowotworowej.
Właściwa komunikacja pomiędzy bliskimi daje możliwość wyrażenia swoich emocji związanych z chorobą. Daje partnerom przestrzeń do rozmów o aktualnych potrzebach, uczuciach czy trudnościach. Pozwala to osobie chorej wyrazić, w jakich obszarach najbardziej potrzebuje ona pomocy, a bliskim daje możliwość podzielenia się odczuwanymi trudnościami czy poinformowania o nadmiernym obciążeniu.
Prawda jest taka, że choroba nowotworowa nigdy nie pozostaje obojętna dla relacji osoby chorej z bliskimi. A jeśli dodać do tego jeszcze napięcia wynikające z różnych sposobów komunikacji i błędy komunikacyjne, prowadzące do nieporozumień i frustracji, może okazać się trudnym skorzystanie ze wsparcia, będącego na wyciągniecie naszej ręki. Co w takim razie możesz zrobić?
Niewątpliwie otwarta i troskliwa komunikacja jest niezwykle potrzebna w relacji z drugą osobą, a w sytuacji choroby nowotworowej staje się szczególnie ważna. Niestety czasami, mimo najszczerszych chęci, jest nam trudno porozumieć się z bliskimi. Może to wynikać z nadmiernego stresu lub napięcia, z przewlekłego zmęczenia lub bólu, a czasami w wyniku nierozwiązanych problemów w związku, istniejących na długo przed chorobą. Warto wówczas skorzystać z profesjonalnego wsparcia psychologa, doświadczonego w terapii pacjentów onkologicznych, który pomoże Ci uporać się z własnymi emocjami, a nawet zmniejszyć ból i zmęczenie. Ze wsparcia specjalisty możesz też skorzystać razem z bliską Ci osobą – wówczas psycholog pomoże Wam zdefiniować trudności komunikacyjne i wskaże Wam kierunek pracy nad poprawą Waszej komunikacji. Wiele par, w których pojawia się choroba nowotworowa, ma problem z intymnością i seksualnością. Jeżeli czujecie, że temat intymności jest dla Was zbyt trudny, może poruszyć go z terapeutą seksuologiem.