tel. 52 335 01 70email: kontakt@onkodietetyka.pl

FacebookTwitter

Europejski Dzień Śniadania- dlaczego jedzenie śniadania jest takie ważne?

24 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Śniadania pod hasłem “Znajdź czas na śniadanie”. Czy śniadanie to rzeczywiście najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza nam energii na cały dzień?

Śniadanie dostarcza średnio 25% energii, jednak nie jest to zasada, wszystko zależy od kompozycji posiłku, więc dostarczanie energii na cały dzień jest mitem.

Śniadanie jest równie ważne jak każdy inny posiłek, który spożywamy w ciągu dnia. Do żywienia powinnyśmy podchodzić kompleksowo i skupiać się na całości a nie na pojedynczych posiłkach. Kompozycja posiłku stanowi ważny element, dlatego śniadanie jak każdy inny posiłek powinien być bogaty w składniki odżywcze takie jak białko, węglowodany złożone, tłuszcze pochodzenia roślinnego, witaminy i składniki mineralne.

Poranny apetyty

Część osób może mieć problemy z porannym apetytem i zjedzenie śniadania niedługo po przebudzeniu, może powodować problem u takich osób. W przypadku osób chorych onkologicznie, możemy mieć również problem z porannymi nudnościami. Co wtedy?

Pierwszy posiłek, który możemy nazwać śniadaniem należy odsunąć w czasie o godzinę/dwie, tak aby jego spożycie nie powodowało niekomfortowych dolegliwości.

Jak skomponować śniadanie?

Źródłem energii mogą być węglowodany złożone, wybieraj produkty pełnoziarniste jak razowe/graham pieczywo, płatki owsiane/gryczane. Dobrze, aby w śniadaniu znalazło się źródło białka pełnowartościowego, świetnym pomysłem mogą być produkty mleczne (mleko, jogurt, kefir, maślanka), fortyfikowane napoje roślinne, jaja lub chude wędliny (najlepiej, jeśli przygotujemy je samemu), pasty z nasion roślin strączkowych. Zadbaj również o podaż tłuszczu, wybierz oliwę z oliwek, olej lniany, orzechy włoskie, nasion słonecznika lub awokado. Nie zapominaj o dodatku owoców i warzy jako źródle witamin, składników mineralnych oraz innych aktywnych biologicznie związków.

Przykładowe śniadania:

  • Owsianka na mleku z orzechami włoskimi i malinami
  • Kanapki z pieczywa razowego z pastą z białej fasoli i słonecznika z dodatkiem warzyw
  • Jajecznica z bułką graham i pomidorkami
  • Orzechowa ryżanka na napoju roślinnym z jabłkiem

Omijanie śniadań a masa ciała

Według metaanalizy opublikowanej w 2021 roku uwzględniającej badania obserwacyjne istnieją minimalne dowody, że omijanie śniadań może wpływać na zwiększenie masy ciała. Powodem takiej zależności, może być zwiększona podaż kilokalorii rekompensująca brak śniadania. Niewielki wzrost masy ciała był obserwowany u osób, u których śniadanie zostało pominięte co najmniej 3 razy w tygodniu.

W 2020 roku przeprowadzono metaanalizę uwzględniająca randomizowane badania kontrolne. Badacze udowodnili, że omijanie śniadań wiązało się ze zmniejszoną masą cała, ale nieco podwyższonym poziomem cholesterolu LDL w porównaniu z osobami, które spożywały śniadania. Nie zaobserwowano istotnych różnic w ciśnieniu krwi, cholesterolu całkowitym, cholesterolu HDL, triglicerydach, białku C-reaktywnym, insulinie, glukozie na czczo, leptynie, homeostatycznej ocenie insulinooporności i grelinie.

Podsumowując wyniki dotyczące omijania śniadań a wpływu na masę ciała są niejednoznaczne. Badania obserwacyjne mogą wskazywać na jej wzrost natomiast w badaniach kliniczno-kontrolnych zaobserwowano spadek masy ciała u uczestników, którzy omijali śniadanie.

Podsumowanie

Śniadanie powinno odgrywać ważną rolę jako jeden z posiłków diety. Należy jednak pamiętać, że nie jest to najważniejszy posiłek, jest równie ważny jak każdy inny. Odpowiednia kompozycja produktów w śniadaniu może wykazywać prozdrowotne właściwości. Należy pamiętać o komforcie spożywanego posiłku, jeśli masz trudności, ze spożyciem śniadania, w krótkim odstępie czasu od pobudki, przełóż śniadanie na późniejszą godzinę.

Źródła:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33477881/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32304359/