tel. 500 265 605email: kontakt@onkodietetyka.pl

FacebookTwitter

GENY

Mutacje dziedziczone zawarte w naszych genach stanowią tylko do 10% obserwowanych mutacji, które są zaangażowane w powstawanie nowotworu. Cała reszta to mutacje somatyczne, rozwijające się w komórkach ciała, które powstają w wyniku działania czynników zewnętrznych, wśród których są tzw. czynniki środowiskowe i czynniki uwarunkowane stylem życia, na które ma wpływ odpowiednie funkcjonowanie Twojego ciała i umysłu.

Co ciekawe – większość badaczy sugeruje, że ponad połowie nowotworów można by zapobiec dzięki zastosowaniu dostępnej wiedzy.

 

JAKOŚĆ ŻYCIA

Fizyczne i psychologiczne konsekwencje choroby i leczenia przeciwnowotworowego wpływają na dotychczasowy tryb funkcjonowania, mogą osłabiać lub uniemożliwiać pełnienie wielu dotychczasowych funkcji, powodować reorganizację aktywności, rezygnację z wielu życiowych marzeń i celów, przewartościowanie potrzeb. Jednak największą frustrację Pacjentów, poczucie, że nie są istotni dla systemu opieki onkologicznej, potęguje brak czasu lekarzy na rozmowę. Chorzy czasem przez wiele godzin koczują na korytarzach wypatrując swojego doktora. Często właśnie na tych korytarzach, w biegu, pomiędzy jednym a drugim telefonem, uda się porozmawiać z lekarzem. Właśnie w takich warunkach prowadzone są rozmowy dla Pacjentów o życiu i śmierci.

Tworząc Centrum Onkodietetyki, w tym stanowisko Opiekuna, wprowadziliśmy w obszarze leczenia onkologicznego nową jakość terapii wspierających leczenie przeciwnowotworowe. W naszym Centrum zapewniamy kompleksowe wsparcie z udziałem Specjalistów rozumiejących specyfikę chorób nowotworowych:

Łącząc potrzeby ciała i umysłu, zapewniamy realne wsparcie i podnosimy jakość życia w chorobie, leczeniu oraz remisji. Zapewniamy każdej osobie czas, zrozumienie i wspólnie z Pacjentem szczegółowo omawiamy każde niejasności związane z chorobą, czy powrotem do codzienności po zakończonym leczeniu.

Pamiętaj, że Twoja jakość życia nie jest uwarunkowana tylko stanem zdrowia fizycznego, ale również psychologicznym aspektem dobrego samopoczucia i ogólnego zadowolenia z życia.

 

CIAŁO

Pacjenci onkologiczni doświadczają licznych niekorzystnych objawów spowodowanych chorobą podstawową (w tym przypadku nowotworową) oraz działaniami niepożądanymi, które wynikają z zastosowanego leczenia. Kluczowym elementem w takim przypadku jest wsparcie chorych bezpośrednio wpływając na ich jakość życia, a pośrednio na rokowania poprzez eliminowanie bądź zmniejszenie tych dolegliwości (skutków ubocznych zastosowanego leczenia).

 

UMYSŁ

Osoby chore na nowotwór często doświadczają poczucia zagubienia, bezradności i lęku. W sytuacji poważnego kryzysu życiowego trudno jest właściwie dbać o zdrowie. Ponadto wysoki poziom stresu osłabia układ odpornościowy, realnie utrudniając radzenie sobie z nowotworem. Bolesne emocje wpływają też negatywnie na relacje z bliskimi, co jest niekorzystne dla zdrowia, ponieważ zmniejsza odczuwane wsparcie społeczne.

Mądre wsparcie psychologiczne pomoże Ci:

 

Spraw, aby Twoje myśli, emocje i zachowania służyły poprawie zdrowia.
Zadbaj o swoje potrzeby, realizuj wartości i odzyskaj wpływ na zdrowie i życie.