tel. 52 335 01 70email: kontakt@onkodietetyka.pl

FacebookTwitter

Poradnia diabetologiczna

O poradni diabetologicznej w Bydgoszczy

W ramach Poradni Diabetologicznej zajmujemy się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem schorzeń wywołanych zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, w tym między innymi nietolerancją glukozy, insulinoopornością, cukrzycą typu I i typu II oraz otyłością.

Zespół lekarzy diabetologów dodatkowo oferuje opiekę specjalistyczną w przypadku problemów diabetologicznych powstałych jako powikłania po leczeniu chemioterapią, w tym zaburzenia łaknienia, nudności, biegunki, wymioty.

Dodatkowo konsultujemy pacjentów podczas chemioterapii, przede wszystkim w trakcie leczenia glikokortykosteroidami, które podnoszą poziom cukru we krwi, często w sposób znaczący, co implikuje potrzebę stałej kontroli glikemii.

Lekarze przyjmujący w poradni diabetologicznej

dr n. med. Radosław Wieczór

Diabetolog

Specjalista chorób wewnętrznych
specjalista diabetolog
w trakcie specjalizacji z endokrynologii

SZPITAL ŚW. ŁUKASZA:

CZYTAJ DALEJ O MNIE

 

Marcelina Bartuzi

Magister Dietetyk Diabetologiczny

Jest absolwentką Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja
Kopernika w Toruniu na kierunku dietetyka ze specjalizacją dietetyk kliniczny.

Obecnie pracuje jako wykładowca akademicki na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w dietach

CZYTAJ DALEJ O MNIE

 

Rezerwuj wizytę telefonicznie  

+48 500 265 605

Nasza poradnia diabetologiczna w Bydgoszczy

Onkodietetyka Bydgoszcz

Rezerwuj wizytę telefonicznie  

+48 500 265 605

Jako jedyni w Polsce wprowadziliśmy opiekuna pacjenta, który jest z Tobą na każdym etapie leczenia.

NAjczęściej wyszukiwane słowa : poradnia diabetologiczna, poradnia diabetologiczna poznań, poradnia diabetologiczna konin, poradnia diabetologiczna piła, poradnia diabetologiczna gniezno, poradnia diabetologiczna jarocin, poradnia diabetologiczna dla dzieci poznań, poradnia diabetologiczna śrem, poradnia diabetologiczna bydgoszcz, diabetolog bydgoszcz, diabetologia bydgoszcz, diabetolog, diabetolog bydgoszcz nfz

Diabetologia jest dziedziną medycyny, która skupia się wokół choroby, jaką jest cukrzyca. W obecnych czasach liczba zachorowań na cukrzycę jest tak wysoka, że Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) okrzyknęła ją pierwszą na świecie chorobą niezakaźną, w przypadku której możemy mówić już o epidemii. Cukrzyca dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, obniżając jakość życia chorego. W celu diagnostyki i leczenia zaburzeń metabolicznych należy udać się do poradni diabetologicznej, gdzie diabetolog dobierze rodzaj terapii do stanu zdrowia pacjenta.Warto wiedzieć również, że cukrzyca ma wiele odmian, a rozpoznanie i leczenie każdej z nich przebiega nieco inaczej. Lekarz diabetolog często współpracuje również z innymi specjalistami przy leczeniu powikłań tej choroby cywilizacyjnej.

Lekarze diabetolodzy w naszym centrum onkologii pomagają pacjentom rozpoznać chorobę metaboliczną, w tym cukrzycę oraz jej typ, nauczyć prowadzić odpowiedni styl życia oraz zaproponować terapię. Specjaliści diabetolodzy przyjmujący w naszym centrum konsultują objawy występujące u pacjenta, uwzględniając przy tym wywiad przeprowadzony z pacjentem, a także wyniki specjalistycznych badań laboratoryjnych. Leczenie chorób metabolicznych polega przede wszystkim na zmianie stylu życia pacjenta, zwiększeniu jego aktywności fizycznej, unikaniu lub najlepiej całkowitym wyeliminowaniu używek oraz zmianie diety. Odpowiednio dobrany jadłospis to podstawa leczenia, dlatego diabetolog bardzo często współpracuje ściśle z dietetykiem, ustalając dla pacjenta indywidualne menu.

Do diabetologa najczęściej kieruje pacjenta lekarz pierwszego kontaktu lub ewentualnie inny specjalista po podaniu przez niego objawów mogących wskazywać na zachorowanie na cukrzycę. Na wizytę w naszej przychodni diabetologicznej można też umówić się we własnym zakresie. Najczęstsze objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • osłabienie,
  • zmęczenie,
  • wzmożone pragnienie,
  • wielomocz,
  • problemy ze wzrokiem,
  • zmiany skórne,
  • suchość w jamie ustnej,
  • grzybica,
  • łamliwość paznokci, wypadanie włosów.

Mogą one być szczególnie alarmujące, jeśli w rodzinie pacjenta są osoby chorujące na cukrzycę. Ponadto lekarz diabetolog może pomóc w przypadku zdiagnozowania u pacjenta choroby metabolicznej. Poradnia diabetologiczna jest również miejscem, które powinni regularnie odwiedzać pacjenci leczący się już na cukrzycę w celach kontrolnych zgodnie z zaleceniami specjalisty, a także w każdej sytuacji, gdy odnotowują niepokojące zmiany w swoim samopoczuciu lub poziomie glukozy we krwi.

Poradnia diabetologiczna w Bydgoszczy jest miejscem, do którego odwiedzin trzeba się przygotować. Warto pamiętać, że lekarz opiera się przede wszystkim o wyniki badań – w szczególności pomiary glikemii. Ważne są również inne przebyte choroby i zabiegi. Informacje na ich temat należy sobie przygotować przed pierwszymi odwiedzinami poradni. Jeśli diabetolog zdiagnozuje cukrzycę, przedstawi Ci konkretne zalecenia dotyczące zmiany stylu życia, przepisze leki i nauczy posługiwać się glukometrem oraz notować jego wskazania. Podczas kolejnych wizyt należy przedstawić lekarzowi wyniki wykonywanych każdego dnia pomiarów zawartości glukozy we krwi, a także informacje na temat przyjmowanych leków, przestrzeganej diety, aktywności fizycznej czy ciśnienia krwi. Warto przygotować sobie również pytania do specjalisty.