Psycholog pomoże Tobie i Twoim bliskim odnaleźć się w tej trudnej sytuacji i nauczy Cię, jak lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Wsparcie psychologa obejmuje pracę na skutecznych narzędziach i rozwiązaniach, aby wprowadzać w życiu zmiany, których potrzebujesz!
Z doświadczenia wiemy, że po usłyszeniu diagnozy, Ty, jak i Twoi bliscy, potrzebujecie czasu na odnalezienie się w nowej sytuacji. Często w ciągu kilku dni przewartościowujesz swoje życie i reorganizujesz dotychczasowe plany zawodowe i prywatne. Konieczność całkowitej zmiany sprawia, że pozostajesz przez długi czas w stanie silnego stresu, co realnie obniża zdolność Twojego organizmu do radzenia sobie z chorobą.
Dzięki konkretnej pracy z metodami o potwierdzonej naukowo skuteczności dowiesz się jak:
Główna idea wsparcia psychologicznego polega na zmianie perspektywy z pytania – Czy będę żył po raku? na pytanie – Jak będę żył z rakiem i po raku? Celem pracy psychologicznej jest oswajanie trudnych emocji towarzyszących diagnozie i chorobie. Efektem rozmowy jest otrzymanie konkretnych rozwiązań ułatwiających odnalezienie poczucia sensu oraz wpływu na własne życie.
Praca z psychologiem klinicznym usprawnia również komunikację w nowej i złożonej dla Ciebie i Twoich bliskich sytuacji. Jest to bardzo istotne, ponieważ stres, lęk, smutek i gniew utrudniają szczerą rozmowę, a bez otwartości w relacjach z bliskimi trudno zapewnić odpowiednie wsparcie.
Podczas pierwszego spotkania psycholog przeprowadza rozmowę, podczas której poznaje Cię – Twoją sytuację, potrzeby i obawy. Wspólnie z psychologiem ustalisz cel i najlepszą formę wsparcia. Ilość spotkań z psychologiem uzależniona jest od Twoich indywidualnych potrzeb.
Trudno sobie wyobrazić trudniejszą i bardziej stresującą diagnozę, niż nowotwór. Dlatego wsparcie psychologa jest niezbędne na każdym etapie leczenia, jak i po powrocie do zdrowia. Praca z doświadczonym psychologiem pozwoli Ci poprawić funkcjonowanie emocjonalne oraz komunikację z otoczeniem. Odpowiednia pomoc psychologa onkologicznego zapewnia również wzrost zaangażowania w proces leczenia.
Problem nowotworu dotyka zarówno chorego, jak i jego bliskich. Mierząc się z diagnozą, w głowie pojawia się wiele różnych myśli i odczuć na temat:
Choroba nowotworowa wiąże się z szokiem psychicznym, który może przerodzić się w poważny kryzys życiowy. Niestety wysoki poziom stresu utrudnia radzenie sobie z chorobą, a w tak kryzysowym momencie kluczowa jest harmonijna współpraca ciała i umysłu w celu mobilizacji możliwości obronnych organizmu.
W Centrum Onkodietetyki otrzymasz porady na temat tego, co powinieneś zrobić i jak radzić sobie z pojawiającymi się emocjami. Nie ma dobrego, ani złego sposobu na życie z rakiem. Każda osoba i rodzina mają swój unikalny sposób radzenia sobie ze swoimi emocjami. Zadaniem naszego psychologa onkologicznego jest udzielenie wsparcia Tobie i Twojej rodzinie oraz przygotowanie planu radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z rakiem.
Wizyta u naszego psychologa – korzyści:
Czas trwania sesji
Sesja z naszym psychologiem trwa 50 minut.
Liczba sesji w tygodniu
Spotkania z psychologiem odbywają się raz w tygodniu lub co 2 tygodnie w Centrum Onkodietetyki lub zdalnie.
Czas trwania wsparcia psychologicznego
W zależności od wstępnej rozmowy i ustalenia współpracy, terapia psychologiczna trwa od 3 do 14 sesji.