Nieprawidłowy stan odżywienia często współwystępuje u osób z chorobą nowotworową, szczególnie kiedy mówimy o niedożywieniu, które może dotyczyć nawet 80% pacjentów. Niestety ryzyko wzrasta wraz z zaawansowaniem choroby i jest zależne od umiejscowienia guza, dlatego profilaktyka niedożywienia, jak i jego leczenie jest bardzo ważną częścią opieki nad pacjentem onkologicznym. Do głównych konsekwencji niedożywienia należą:
W Centrum Onkodietetyki korzystamy z kompilacji wielu metod oceny stanu odżywiania, aby w jak najlepszy sposób ocenić czy pacjent jest w grupie ryzyka niedożywienia, czy może już niestety się z nim boryka. Jedną z metod oceny jest analiza składu ciała na medycznym analizatorze seca mBCA 515, który jest optymalnie dopasowany do specjalistycznych wymogów szpitalnych oraz gabinetów dietetycznych i lekarskich.
Celem wsparcia onkodietetycznego jest ustalenie indywidualnej ścieżki terapii onkodietetycznej na każdym etapie choroby:
Do ustalenia wsparcia dietetycznego potrzebne są nie tylko wyniki biochemiczne krwi, czy masa ciała, ale również inne dodatkowe parametry, które dokładnie określą nam poziom tkanki tłuszczowej, zawartość wody w organizmie (wewnątrzkomórkowej i pozakomórkowej) oraz jej rozkład, a także beztłuszczową masę ciała.
Aby kontrolować wyznaczaną ścieżkę wsparcia, niezwykle ważne są regularne pomiary dokonywane specjalistycznym analizatorem medycznym, który dostarcza trafnych i odtwarzalnych wyników oraz prezentuje przebieg terapii w wyrazisty sposób, dzięki czemu nasi Specjaliści mogą kontrolować i odpowiednio reagować na pojawiające się sytuacje.
Określenia, które charakteryzują medyczny analizator seca mBCA 515 to:
Walidacja i zakresy dopuszczalności
Wydajność i precyzja każdego urządzenia BIA jest w sposób bezpośredni uzależniona od walidacji oraz stosowanych danych źródłowych. Badania potwierdzają, iż:
Oznacza to, iż każdy z parametrów mierzonych przez urządzenie seca mBCA jest całkowicie wiarygodny.